Project news
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Voting
Як Вам новий сайт?
Total 144 common:people_all_forms

З історії гімназії

Date: 28 жовтня 2018 о 15:19, Refreshed 13 листопада 2018 о 12:22
Author: Кіт Я. Я.

У 1817 р. на кошти єврейської громади міста Броди була відкрита трьох класова «Юдейська реальна школа». Після реформи освітніх закладів Австрійської імперії, розпочатої в 1851 р., «Юдейську реальну школу» було реорганізовано в «Цісарсько — королівську трикласну нижчу реальну школу в Бродах». Для школи було споруджено окреме приміщення поблизу Новоміської площі (нині — приміщення центральної районної бібліотеки).

У 1865 р. австрійський уряд реформував нижчу реальну школу на «Цісарсько-королівську чотирикласну реальну гімназію», яка в 1869 р. вже мала чотири класи.

1875 р. Міністерство освіти Австрії видало розпорядження, згідно з яким нижча гімназія у Бродах була реорганізована у вищу гімназію з поступовим відкриттям нових класів. У 1879 р. Броди вже мали восьмирічну гімназію, яка утримувалась за рахунок міської громади. Тоді заклад носив назву «Ц. К. Реальна і міська вища гімназія». 1 січня 1879 р. гімназія перейшла на державне утримання та мала назву «Цісарсько-королівська реальна і вища гімназія». 10 травня 1881 р., згідно з угодою між австрійським урядом та гміною Бродів, під сучасний будинок гімназії був закладений наріжний камінь. Відтак навчальний заклад отримав ім'я кронпринца Рудольфа — «Ц. К. вища реальна гімназія ім. архікнязя Рудольфа» (нім. «R.R. Rudolfs Real — und Obergymnasium»). Навчання в новому приміщенні розпочалось з вересня 1883 р.

На початку 1919/1920 навчального року, коли Галичина і Волинь увійшли до складу Другої Речі Посполитої, гімназія у Бродах згідно з ухвалою Педагогічної Ради отримала назву «Державна гімназія ім. Юзефа Коженьовського» («Gimnazjum państwowe im. Józefa Korzeniowskiego w Brodach»). Через руйнування будинку гімназії в період Першої світовоїукраїнсько-польської та радянсько-польської воєн (1914—1920) навчання проходило в будинку на вул. Валовій Малій, 18 (нині — вул. Січових Стрільців). Від травня 1920 р. навчання здійснювалось у відремонтованому будинку колишньої гімназії ім. архі князя Рудольфа. Від 1923 р. до кінця 1932/1933 навчального року заклад був восьмирічною гімназією гуманітарного типу з чотирирічною підготовкою. Згідно з шкільними реформами в Польщі, гімназія поступово реалізовувала перехід до нової загальноосвітньої середньої школи. Тут діяло чимало різноманітних гуртків, працював краєзнавчий музей. З початком 1937/1938 навчального року приступили до реалізації другого етапу шкільної реформи: створення загальноосвітнього ліцею. Від 1938 р. заклад носив назву «Державний ліцей і гімназія ім. Ю. Коженьовського» (пол. «Państwowe Liceum i Gimnazjum im. J. Korzeniowskiego w Brodach»). У 1939 р. відбувся перший випуск державного ліцею.

У вересні 1939 р., з приходом на територію Західної України більшовиків, польську державну гімназію було закрито. На базі закритого навчального закладу було створено середню школу № 5 з українською мовою навчання, яка проіснувала до червня 1941 р.

1 вересня 1945 р. у понищеному війною місті, розпочався перший повоєнний навчальний рік у єдиній бродівській семирічній середній школі № 2 з російською мовою навчання, що містилася поруч в будівлі колишньої торгово-промислової палати (нині — початкові класи Бродівської середньої школи № 1). З січня 1946 р. у відремонтованій будівлі гімназії відновився навчальний процес бродівської середньої школи № 1 з українською мовою навчання.

Згідно з рішенням Бродівської районної державної адміністрації від 4 серпня 1997 р., Бродівська середня школа № 1 була реорганізована у Бродівську гімназію, якій 15 березня 1999 р. було присвоєно ім'я Івана Труша.

Comments:
Only authorized users can leave comments.